top of page

Blog

Yeme Bağımlılığı

Güncelleme tarihi: 31 Oca 2020

Yeme Bağımlılığını İyileştirmek Mümkün mü?

Pek çok bağımlılık türünün tedavisinde bağımlılık duyulan maddeden veya davranıştan uzak durmak gerekir. Örneğin alkolle ilgili bir sorun varsa, iyileşmek için artık alkol içmiyor olmalısınız. Kumar bağımlılığından kurtuluyorsanız, bu pokerden tamamen uzak durmanız anlamına gelir. Ancak yemek yemeyi bırakamayız, yaşamak için yemek yemek zorundayız. Peki yemek yemeye devam ederken iyileşmeyi başardığınızı nasıl anlarsınız? Cevap, yemek bağımlılığının aslında yiyecekle ilgili olmadığı gerçeğidir. Bu, birtakım duygularla başa çıkabilmek için yemek yemek veya yememekle ilgilidir.

Yeme bağımlılığından kurtulmak, duygularla başa çıkmanın daha sağlıklı yollarını bulmak demektir. Bu aynı zamanda yaşadığınız hayat içinde benliğinizi doğru bir şekilde yargılayabilmeniz, kendinizi eleştirebilmeniz ve bazı şeyleri olduğu gibi kabul edebilmenizdir.

Gerçekten yemek bağımlısıysanız, bu durumu iyileştirebilmek için aşağıdaki beş aşamayı uygulamak gerekir:

1) Diyet yapma düşüncesinden uzaklaşın.

Diyet, yemek ve kiloya odaklandığınızda bağımlılık yapıcı davranışlara, yemek yemeye yönlendiren duygulara hitap etmiyorsunuz demektir. Bu yüzden kendinizi iyi hissetmiyor olursunuz. Yeme bağımlılığından uzaklaşmak bir tür yoksunluk gerektirir, ama bu yemek yememek anlamına gelmez. Bunun yerine dürtüsel yeme, yeme takıntısı yapma veya yiyecek alımını kısıtlama gibi belirli yeme bağımlılığı davranışlarını bırakmanız anlamına gelir.

2) Duygusal karışıklıktan çıkın.

Tıkanırcasına yeme veya obsesif bir şekilde kalori sayma takıntısı şeklindeki yeme bağımlılığı sizi duygularınızla başa çıkma düşüncesinden soyutlar. İyileşmek, bu duyguların kökenindeki sorunları derinlemesine anlamayı ve daha etkili bir şekilde nasıl yanıt alınacağını öğrenmelisiniz. Bu seviyede önce aşırı yemeye neden olan duygulara yoğunlaşmalı ve bunlarla başa çıkabilmeyi öğrenmelisiniz. Bunun için bir terapiste başvurabilir veya kişisel gelişim kitaplarından faydalanabilirsiniz.

3) Vücudunuzun gereksinimlerine kulak verin.

Kilo vermeye çalışırken kimi zaman vücudunuzu müttefiğiniz olarak değil, düşmanmış gibi görüp inatla kilo vermediğini düşünebilirsiniz. Hatta vücudunuzun utanç verici olduğunu, olmadık zamanda garip açlık hisleri ve yeme istekleriyle sizi zor duruma düşürdüğünü düşünebilirsiniz. Vücudunuzla olan bağınızı geri kazanmanın ve vücudunuzu dinlemenin yollarını arayın. Bağımlılığın yaşadığı yer zihninizdir. İyileşmeyi ancak zihninizi boşaltarak ve birtakım problemleri yenerek sağlayabilirsiniz. Bunun için yogaya yönelmeyi deneyebilirsiniz. Yoga ile zihin-beden uygulamasından fayda görebilirsiniz. İnanın pek çok danışanımda yoganın yeme ataklarını azaltma ve dinginlik sağlamada etkilerine kendim şahit oldum.

4) Yeni çekirdek inançların yaratılması

Çekirdek inançlarımız kendimizi, başkalarını ve dünyayı nasıl gördüğümüzü belirler. Çocukluk çağında veya yetişkinlik döneminde travmatik veya sıkıntılı bir olay yaşadığımızda oluşurlar. Çekirdek inançlar genellikle güvenlik, dikkat, sevgi ve onay gibi ilkel ihtiyaçlarla ilgilidir. ‘’Ben güvende değilim.’’ veya ‘’Sevilmek için iyi olmak zorundayım.’’ yaygın inançlardır. Bir çekirdek inanç oluştuğu zaman siz farkına varmadan birtakım davranışlarınız da değişir ve değişen şeylerin arasında yeme davranışı da yer alır. Bu durumda bu inançların sizin için yararlı olup olmadığına karar vermelisiniz ve eğer yararlı değillerse bu inançları değiştirmeye yönelmelisiniz.

5) Ruhunuzun gerçek ihtiyaçlarını karşılayın.

Bunu yaptığınız zaman yeme bağımlılığından kurtulmuşsunuz demektir. İnsanlar meditasyon, doğa yürüyüşleri, sosyal veya dinsel hizmetlere katılma gibi yollarla ruhsal olarak kendilerini tatmin ederler.

Anahtar, kendinize karşı nazik olmak ve herhangi bir zaman kaybından kendinizi bağışlamaktır. ‘’Öfkemi yiyecekle uyuşturmadan önce fark edeceğim’’ gibi cümle kalıpları sizi vücudun gerçek ihtiyaçlarını karşılamaya yöneltir. Hayatınız, ruhunuzun gerçek istekleri tarafından yönlendirildiğinde yiyecekleri dipsiz bir boşluğu doldurmak için değil, fiziksel gereksinimlerinizi karşılamak için tüketirsiniz.11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KABIZLIK

Vücuttaki biriken toksin, kimyasallar, hormon gibi atıkların uzaklaştırılması için bağırsakların düzenli çalışması gerekir. Bu sistemin düzenli çalışması birçok faktöre bağlıdır. Her gün düzenli olara

KİLO VERME SÜRECİNE DAİR BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Bu, daha önce hiç görüşmediğim kişilerden kilo vermeye dair talepler üzerine sıklıkla karşıma çıkan bir soru olduğu için yazmak istedim Kilo verme herkes için farklı süreçleri kapsar. Öncelikle kişini

KİLO ALMAYA YÖNELİK TAVSİYELER

Zayıf bir birey için kilo almaya çalışmak, kilo vermekten çok daha zor olabilir. Çünkü genellikle kilo almaya çalışan bireylerin metabolizma hızı biraz hızlı çalışır. Kilo almayı hedefliyorsak temelde

Comentários


bottom of page