top of page

Blog

Uyku Problemlerine Karşı Etkili 6 Besin

Güncelleme tarihi: 31 Oca 2020

Uyku problemleri hormonal açıdan iştah kontrolü ve kan şekeri dengesiyle ilgili olumsuzluklara yol açarken bir yandan da gece yemelerini arttırıyor. Bunlar da obezite riskini arttırıyor.

Bu riski ortadan kaldırabilmek ve uyku problemini yenebilmek için önerilebilecek en iyi 6 besin:

1) Çökelek:

Kalorisi düşük, protein ve kalsiyum açısından zengin içeriğe sahip olan çökelek, kazein adında bir protein içermektedir. Kazein sindirimi uzun süren bir protein olduğu için bir yandan uzun süre iştah kontrolünü sağlarken bir yandan da gece boyunca kas gelişimini destekler. Dolayısıyla özellikle gün içinde egzersize zaman ayırıyorsanız mutlaka tüketmelisiniz.

2) Muz :

Muz, önemli bir triptofan kaynağıdır. Bu aminoasit hem seratonin hormonunun öncülü hem de melatonin hormonunu arttırmada etkili olduğu için uyku problemlerine karşı etkili olduğu söylenebilir.

3) Badem:

Pek çok çalışma magnezyum düşüklüğünün melatonin seviyelerini ve uyku bozukluklarını etkilediğini göstermektedir. Badem önemli bir magnezyum kaynağıdır. 1 avuç bademde150 gr magnezyum bulunmaktadır. Günlük 500 mg magnezyum tüketimi, uyku kalitesini arttırabilir.

4) Hindi:

Kaliteli protein kaynağı olan hindi, yağ içeriği de düşük bir besin olup triptofandan zengindir. İçerdiği triptofan sayesinde muz gibi melatonin hormon düzeyini arttırmaya yönelik etkisi vardır. Rahat bir uyku çekebilmek için akşam yemeğinde tercih edilebilir.

5) Ton Balığı:

D vitamini ve omega 3 içeriği en yüksek olan besinlerden biridir. D vitamini eksikliği uyku apnesini tetiklemektedir. Uyku apnesi problemiyle baş başa olan bir kişi için kilo kaybı ve d vitamini takviyesi önerilebilir. Takviye yerine besin tüketimiyle karşılamak istiyorsanız ton balığı iyi bir alternatif olabilir. Bir yandan omega 3 de bilişsel işlevi arttırdığına göre rahat bir uyku için önemli bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

6) Çilekgiller:

Çilekgiller çilek, ahududu, böğürtlen, kurt üzümü, yaban mersini, siyah ve kırmızı kuş üzümü gibi meyvelerden oluşan bir meyve ailesidir. Yine melatonin seviyesinin artmasında etkili oldukları için uyku bozukluklarının tedavisinde kolaylıkla yer alabilir. Ayrıca bir kasesi 50 kalori içerdiğinden gece atıştırması için tercih edilebilir.


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KABIZLIK

Vücuttaki biriken toksin, kimyasallar, hormon gibi atıkların uzaklaştırılması için bağırsakların düzenli çalışması gerekir. Bu sistemin düzenli çalışması birçok faktöre bağlıdır. Her gün düzenli olara

KİLO VERME SÜRECİNE DAİR BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Bu, daha önce hiç görüşmediğim kişilerden kilo vermeye dair talepler üzerine sıklıkla karşıma çıkan bir soru olduğu için yazmak istedim Kilo verme herkes için farklı süreçleri kapsar. Öncelikle kişini

KİLO ALMAYA YÖNELİK TAVSİYELER

Zayıf bir birey için kilo almaya çalışmak, kilo vermekten çok daha zor olabilir. Çünkü genellikle kilo almaya çalışan bireylerin metabolizma hızı biraz hızlı çalışır. Kilo almayı hedefliyorsak temelde

Comments


bottom of page